Jaką wybrać poduszkę ortopedyczną?

Poduszka ortopedyczna B3 jest niezwykle istotnym czynnikiem ochronnym higieny pleców, ale w spełnieniu tej funkcji najistotniejsze jest idealne jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Przy dobrze wykonanym doborze, profilowane poduszki, nazywane również poduszkami ortopedycznymi stanowić mogą najlepsze podparcie dla kręgów w odcinku szyjnym podczas wielu godzin snu.

poduszki-ortopedyczne-lato
Źródło

Decydując się na poduszkę profilowaną trzeba zwrócić sporą uwagę na jej wysokość. Pacjenci zasypiający na boku o wąskich ramionach powinni kupić poduszkę niższą niż osoby o ramionach szerszych. Osoby śpiące w pozycji na wznak powinny korzystać z poduszek ortopedycznych B4 o niższym profilu, niż osoby zasypiające na boku. W położeniu na wznak idealnie wykazują się poduszki ergonomiczne z podcięciem w środku, które idealnie stabilizują głowę. Istotny problem pojawia się, gdy śpimy na brzuchu. Jest to pozycja najgorsza dla kręgów szyjnych i w takim przypadku poduszka ortopedyczna musi być kategorycznie bardziej spłaszczona i miękka. Śniąc w pozycji na brzuchu nie powinno się korzystać z poduszek profilowanych, z wyłączeniem tych, które są przeznaczone właśnie do spania na brzuchu.

Oprócz ukształtowania i wysokości poduszki anatomicznej niezwykle istotny jest typ i jakość tworzyw wykorzystanych do jej wyprodukowania. Poduszki profilowane wykonywane są przeważnie z pianek termoelastycznych (kształtujących swą elastyczność pod wpływem temperatury są poduszki z pamięcią), z lateksu (materiał pozyskiwany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) oraz z standardowych tworzyw poliuretanowych.

I tu pojawia się problem jakości. Niestety tanie poduszki anatomiczne bardzo rzadko wykazują się dostateczną elastycznością, zazwyczaj są zbyt twarde, i zamiast umniejszać napięcia mięśniowe, powodują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki ergonomiczne, odpowiednio dobrane, zapewniają mięśniom szyi i ramion całkowity relaks, polepszają jakość snu, niwelują chrapanie i niwelują dolegliwości bólowe w obrębie szyi i barków.

Kupno idealnej poduszki anatomicznej niestety za każdym razem związany jest z niemałym wydatkiem i można uczciwie stwierdzić, że jest to ich jedyny minus.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.